Pink Poogle Toy Forum

The official community of Pink Poogle Toy
Main Site
NeoDex
It is currently Sun Feb 23, 2025 11:13 pm

All times are UTC




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: You ripped me off!!!
PostPosted: Wed Mar 16, 2005 11:22 pm 
Beyond Godly
Beyond Godly

Posts: 4855
Joined: Wed Jul 07, 2004 12:58 pm
Location: In my room listening to Hardcore Metal Christian music.
o.o I was just buying some flavoured water from different places because I usually love it (the 0 calorie kind :P). So I'm drinking this Aquafina Sparkling one... and it tastes nothing like "Berry and other natural flavours". xD Have you ever felt that you had been ripped off?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 16, 2005 11:45 pm 
Honorary Member
Honorary Member
User avatar

Posts: 3386
Joined: Mon May 31, 2004 4:59 pm
Location: Lookin' through a glass onion
I know that all "light" fruit juices simply have more water in them. If I want "light" juice, I just buy the non-light kind and add my own water to it...it's a lot cheaper.


Image
Yes, I'm still alive...still alive...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 16, 2005 11:48 pm 
PPT God
PPT God
User avatar

Posts: 1744
Joined: Mon Feb 07, 2005 11:31 pm
Location: England
I find that most of those drinks don't taste like what they claim to taste like. They put too many chemicals in them and it just tastes like you're drinking some sort of cleaning fluid instead.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 16, 2005 11:55 pm 
Beyond Godly
Beyond Godly
User avatar

Posts: 4116
Joined: Wed Jun 30, 2004 6:13 pm
Location: New Jersey. The state we love to hate and hate to love.
Now at our school we sell these "Vitamin Water" drinks for a dollar and fifty cents. Everyone seems to buy them, but to me that's really expensive. And people, it's just flavored water! Plus, it's not even that big. All the other drinks are the same size. O__O
But yeah, I feel ripped off all the time at our school. I think it's just sort of a shool/lunch/food thing we've got going on.


Image


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 17, 2005 12:06 am 
Beyond Godly
Beyond Godly

Posts: 4855
Joined: Wed Jul 07, 2004 12:58 pm
Location: In my room listening to Hardcore Metal Christian music.
AFI_Sorrow wrote:
Now at our school we sell these "Vitamin Water" drinks for a dollar and fifty cents. Everyone seems to buy them, but to me that's really expensive. And people, it's just flavored water! Plus, it's not even that big. All the other drinks are the same size. O__O
But yeah, I feel ripped off all the time at our school. I think it's just sort of a shool/lunch/food thing we've got going on.


xD SmartWater?

:P I remember when that was all the rage in Chicago.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 17, 2005 12:23 am 
Beyond Godly
Beyond Godly
User avatar

Posts: 4116
Joined: Wed Jun 30, 2004 6:13 pm
Location: New Jersey. The state we love to hate and hate to love.
o_0 wrote:
AFI_Sorrow wrote:
Now at our school we sell these "Vitamin Water" drinks for a dollar and fifty cents. Everyone seems to buy them, but to me that's really expensive. And people, it's just flavored water! Plus, it's not even that big. All the other drinks are the same size. O__O
But yeah, I feel ripped off all the time at our school. I think it's just sort of a shool/lunch/food thing we've got going on.


xD SmartWater?

:P I remember when that was all the rage in Chicago.


No, I just google'd Smartwater, and that's not what it looks like. Hmm, I don't know what it's called but I heard the 50 Cent supports it. Or maybe that's just a crazy rumor from the deep blue sea of our school.

Aha! Just found a picture of it. It just seems to be called, Vitaminwater. Huh, go figure.


Image


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 17, 2005 12:27 am 
Honorary Member
Honorary Member
User avatar

Posts: 4587
Joined: Mon May 31, 2004 6:33 am
Location: Being PWNED
Gender: Female
*blinks*
Prismacolor felts have a habbit of ripping me off.
I now test every single one I buy because of how badly i've gotten ripped.
The felts here are 4-6 dollars (if you buy at Michaels 6, if you buy else where... normally 4.50), but they're expensive, good quality felts.
And they've got two felt tips. A thin one, and a thick one. Normally the thick ones are fine, but the thin ones have a nasty habbit of drying out even with the lids on.
It makes life aggrivating, especially since the markers are expensive. And since they're felts, often places won't accept them for returns because it could be the buyers fault.
BAH!


Image
Evisceration is a sign of respect.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 17, 2005 12:39 am 
PPT Trainee
PPT Trainee
User avatar

Posts: 502
Joined: Wed Jun 30, 2004 9:40 am
At school we pay $3.00 for stuff like six chicken nuggets (which I suspect are not chicken), a half-liquid Jello cup, and green beans. That's a bit much, don't you think? OO;


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 17, 2005 12:46 am 
Beyond Godly
Beyond Godly
User avatar

Posts: 4284
Joined: Mon May 31, 2004 4:48 am
i pay 80p for a bottle of drink.
thats oh... o_O 1.6 dollats by my reconking.
for a drink.
thats very cheap round here.
usually pay nearly a full pound.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 17, 2005 12:51 am 
Honorary Member
Honorary Member
User avatar

Posts: 4587
Joined: Mon May 31, 2004 6:33 am
Location: Being PWNED
Gender: Female
Setekh wrote:
i pay 80p for a bottle of drink.
thats oh... o_O 1.6 dollats by my reconking.
for a drink.
thats very cheap round here.
usually pay nearly a full pound.


If thats British Pounds, then it's only a 1.15 according to todays currency rate.


Image
Evisceration is a sign of respect.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 17, 2005 12:53 am 
Beyond Godly
Beyond Godly
User avatar

Posts: 4284
Joined: Mon May 31, 2004 4:48 am
wow, dollars revalued a fair bit since last i checked :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 17, 2005 12:55 am 
Beyond Godly
Beyond Godly
User avatar

Posts: 4116
Joined: Wed Jun 30, 2004 6:13 pm
Location: New Jersey. The state we love to hate and hate to love.
Fishblade_Bluestream wrote:
At school we pay $3.00 for stuff like six chicken nuggets (which I suspect are not chicken), a half-liquid Jello cup, and green beans. That's a bit much, don't you think? OO;


Sheesh, that's a lot of money for six chicken nuggets. (And judging by your description of them, not very good nuggets. :P)
I love the school's mozerella sticks that we have every other Friday. But they're $2.50! Plus a drink, which is another dollar. We're up to $3.50. That's four bucks with two quarters back in change. Pah!
And that is the reason why I pack lunch. *stares at boring sandwiches in her brown paper bags*


Image


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 17, 2005 1:00 am 
PPT Warrior
PPT Warrior

Posts: 905
Joined: Fri Jun 04, 2004 12:08 am
Location: washington, dc
AFI_Sorrow wrote:
o_0 wrote:
AFI_Sorrow wrote:
Now at our school we sell these "Vitamin Water" drinks for a dollar and fifty cents. Everyone seems to buy them, but to me that's really expensive. And people, it's just flavored water! Plus, it's not even that big. All the other drinks are the same size. O__O
But yeah, I feel ripped off all the time at our school. I think it's just sort of a shool/lunch/food thing we've got going on.


xD SmartWater?

:P I remember when that was all the rage in Chicago.


No, I just google'd Smartwater, and that's not what it looks like. Hmm, I don't know what it's called but I heard the 50 Cent supports it. Or maybe that's just a crazy rumor from the deep blue sea of our school.

Aha! Just found a picture of it. It just seems to be called, Vitaminwater. Huh, go figure.

Thats funny


Image


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 17, 2005 1:10 am 
Beyond Godly
Beyond Godly
User avatar

Posts: 4116
Joined: Wed Jun 30, 2004 6:13 pm
Location: New Jersey. The state we love to hate and hate to love.
Angus Young wrote:
AFI_Sorrow wrote:
o_0 wrote:
AFI_Sorrow wrote:
Now at our school we sell these "Vitamin Water" drinks for a dollar and fifty cents. Everyone seems to buy them, but to me that's really expensive. And people, it's just flavored water! Plus, it's not even that big. All the other drinks are the same size. O__O
But yeah, I feel ripped off all the time at our school. I think it's just sort of a shool/lunch/food thing we've got going on.


xD SmartWater?

:P I remember when that was all the rage in Chicago.


No, I just google'd Smartwater, and that's not what it looks like. Hmm, I don't know what it's called but I heard the 50 Cent supports it. Or maybe that's just a crazy rumor from the deep blue sea of our school.

Aha! Just found a picture of it. It just seems to be called, Vitaminwater. Huh, go figure.

Thats funny


:P My typos seem to be amusing people lately. Heh, yes he is now THE 50 Cent. I guess to stop people from confusing him with the money amount.


Image


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 17, 2005 2:47 am 
Beyond Godly
Beyond Godly

Posts: 4855
Joined: Wed Jul 07, 2004 12:58 pm
Location: In my room listening to Hardcore Metal Christian music.
:P My school has mozzarella sticks everyday. They are $2.50, too. :P


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 103 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group